Draugai

 
 

 
Susitikome su „malalietkos“ autore – rašytoja Virginija Kulvinskaite
2019-12-06Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos biblioteka, organizuodama Metų knygos renginių ciklą „Gyvai ir atvirai“, knygų mylėtojus kviečia susipažinti su naujausia lietuvių literatūra, skaityti ir dalyvauti Metų knygos rinkimuose.


Tai pažintys su Metų knygos rinkimuose dalyvaujančiomis knygomis ir jų autoriais.

Kiekvienas rašytojas parašęs ir išleidęs knygą, pateikia ją skaitytojų teismui, tuomet knyga arba „išteisinama“ – priimama skaitytojų, arba „nubaudžiama“ – skaitytojų atmetama. Tokia akistata lapkričio 25 d. įvyko su rašytoja, literatūros kritike Virginija Kulvinskaite-Cibarauske ir jos knyga „kai aš buvau malalietka“.

Įdomu tai, kad rašytojos mama yra kilusi iš Vilkaviškio, lankiusi S. Nėries mokyklą. Pas močiutę prabėgo daug nerūpestingų vasarų, todėl Vilkaviškio kraštą atrandame ir knygoje „kai aš buvau malalietka“. Santykis su draugais, tėvais, su pastatais ir aplinka, to meto paauglių žargonas, nesugebėjimas atsispirti ir pagaliau suaugti – visa tai rasime šiame romane.
 


Knyga, kaip rašytoja teigė, yra tarsi autobiografinis romanas: „ir savo pasakotoją pavadinau Virga, jos pagrindiniai biografijos faktai sutampa su mano biografija. Pasąmoningai tokio alter ego kūrimas man buvo tarsi žaidimas“. Tačiau ši išpažintinė knyga apie laukinį dešimtąjį dešimtmetį Vilniuje, atvira, be jokios patetikos, be kaltės jausmo ir sentimentalumo knyga, skaitytojus ir susitikimo dalyvius tarsi padalino į dvi stovyklas – vieniems knyga labai patiko, kaip sakė abiturientė Mantė – „tai tarsi naujas gaivaus oro gurkšnis skaitantiems programinę literatūrą“. Kiti, pripratę prie tradicinio romano žanro ir noro, kad knygos juos augintų, mano, kad tai knyga ne jiems. Vienaip ar kitaip ši knyga, kurios kiekvienas sakinys pradedamas mažąja raide, tekstas be galo atviras, kelia norą diskutuoti, kalbėtis, dalintis tuo patirtu jausmu perskaičius knygą, rodo tam tikrą lūžį lietuvių literatūroje, supratimą, kad laikas nestovi vietoje ir mes turime būti pasiruošę priimti kitokius, praradusius standartinius rėmus, kūrinius.
 


Knygos autorę sujaudino parodytas dėmesys, skaitytojų nuomonė, merginų Mantės Zufarovaitės ir Medos Vaišnytės skaitomos ištraukos iš knygos, tad palikdama linkėjimus ir autografą nuo „malalietkos“, savo knygoje ji įrašė, jog „ne visos mokyklos blogos – yra ir puikių“.

Gruodžio mėnesį laukia kiti pokalbiai „Gyvai ir atvirai“. Dalyvaukime, skaitykime ir rinkime Metų knygą.

Joalita Arbačiauskienė,
Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos bibliotekos vedėja 
Atgal   Spausdinti  
Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.